» Archiwum 2006

Seminarium mechatroniczne
"Nowoczesny proces projektowania i wytwarzania jako element mechatroniki"

10 marca 2006r. w auli ZS3 odbyło się seminarium mechatroniczne "Nowoczesny proces projektowania i wytwarzania jako element mechatroniki", w którym uczestniczyło 50 pracowników firm i nauczycieli przedmiotów zawodowych (mechatronicznych i elektronicznych) ze szkół ponadgimnazjalnych (także spoza województwa świętokrzyskiego). W seminarium uczestniczyli także uczniowie naszego technikum (klasy technik mechatronik i technik elektronik). Spotkanie prowadzili przedstawiciele firm ZERO i MECHATRONIK, zajmujący się prowadzeniem szkoleń z zakresu programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Pracownicy firm ZERO i MECHATRONIK - p. Andrzej Leks i p. Artur Grochowski - zaprezentowali komputerowe projektowanie detali mechanicznych (w programach CAD/CAM - Solid Edge i EdgeCAM) oraz wykonanie zaprojektowanego detalu przez obrabiarkę CNC z pracowni mechatroniki ZS3.

W seminarium uczestniczyła też Pani wicestarosta Teresa Piwnik, naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego Pan Maciej Kuszewski i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Jerzy Stupnicki.
- ZS Nr 3 to szkoła poszukująca - mówi T. Piwnik. Świadczą o tym takie przedsięwzięcia, jak dzisiejsze. Taka szkoła to przyszłość, należy utrzymywać tę tendencję. Wszystkim należą się gratulacje, za odnalezienie się w nowej sytuacji.
- Minęły bezpowrotnie lata zachłystywania się kierunkami humanistycznymi, teraz przyszłość leży w kierunkach technicznych - prognozował dyrektor ostrowieckiego PUP. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy staną się fachowcami w jakimś poszukiwanym na rynku zawodzie, nigdy nie trafią do rejestru urzędu pracy.

Celem seminarium było przedstawienie nowoczesnego procesu projektowania, przygotowania produkcji i wytwarzania CAD/CAM i CNC jako jednego z elementów mechatroniki.

Program seminarium:

# techniki CAD/CAM w polskim przemyśle w kontekście jego dynamicznego rozwoju, współpracy europejskiej i aktywizacji rynku pracy
# nauczanie CAD/CAM w średnich szkołach technicznych w trosce o standardy egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe
# przykład modelowania 2D/3D z użyciem zestawu CAD-Edukacja, pakietu edukacyjnego do nauki komputerowo wspomaganego wytwarzania opartego o program Solid Edge 17 znany w szkołach technicznych i powszechnie stosowany w przemyśle
# obrabiarki sterowane numerycznie, osprzęt i narzędzia
# przykład przygotowania programu obróbczego dla obrabiarki sterowanej numerycznie z wykorzystaniem zestawu CAM-Edukacja, pakietu edukacyjnego do nauki technik CAD/CAM i CNC opartego o popularny program EdgeCAM 8.5 w wersji niczym nie odbiegającej od stosowanych w przemyśle
# obróbka zaprojektowanego, rzeczywistego detalu na obrabiarce sterowanej numerycznie CNC

Organizatorzy:

# Zespół Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, p. Piotr Leśniewski
# Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, p. Jan Bis
# Firma MECHATRONIK, p. Artur Grochowski
# ZERO Technologia Produkcji, p. Andrzej Leks, email: zero@zero.waw.pl http://www.zero.waw.pl