» Archiwum 2005

Uczniowe z THM-u Mistrzami Techniki

Co roku, od kilkudziesięciu lat organizowany jest przez Centralny i Wojewódzki Ośrodek Techniki i Wynalazczości turniej na najlepszą pracę dyplomową uczniów kończących szkoły średnie o charakterze technicznym - "Turniej Młodych Mistrzów Techniki".

Na początku maja br. o miano najlepszej pracy dyplomowej w Wojewódzkim Ośrodku Techniki i Wynalazczości w Kielcach ubiegała się praca pt. "Multimedialny program do wyznaczania charakterystyk statycznych i obliczania punktu pracy tranzystorów bipolarnych pracujących w układzie wzmacniacza" Sławomira Mazura i Jacka Waliszewskigo, której promotorem był mgr inż. Robert Warda, nauczyciel Zespołu Szkół Nr 3.

Praca ta zajęła l miejsce w kategorii "Pomoc dydaktyczna" na szczeblu wojewódzkim i skierowana została do rywalizacji centralnych. W eliminacjach ogólnopolskich praca została wyróżniona spośród wielu innych nadesłanych z ośrodków wojewódzkich, zaś jej promotor uhonorowany listem gratulacyjnym. Autorzy pracy zostali również przez jury zaliczeni do grona laureatów turnieju.

Należy nadmienić, iż nagrodzeni uczniowie oprócz dyplomów, wyróżnień otrzymali zaświadczenia wydane przez Komitet Główny Turnieju Młodych Mistrzów Techniki w Warszawie, dające im przepustkę na uczelnie techniczne.

Należy nadmienić, iż autorzy pracy wykazali się dodatkową wiedzą z zakresu informatyki (np.język Delphi), która to nie jest objęta programem nauczania w szkole, wykazali się też dużą wiedzą z zakresu elektroniki, układów analogowych.

Praca zawiera również prezentację multimedialną w postaci strony internetowej www. Do galerii szkolnych olimpijczyków, eksponowanej od wielu lat w Technikum Hutniczo - Mechanicznym, dołączą więc kolejni uzdolnieni uczniowie. Są absolwentami trzyletniego technikum na podbudowie szkoły zawodowej.

Warto wspomnieć, iż co roku od trzech już lat uczniowie ZS Nr 3 (THM) pod kierunkiem Roberta Wardy zajmują l miejsca w województwie, a na szczeblu centralnym zostają laureatami turniejów.

Nowatorski system chłodzenia mikroprocesorów zaprojektowany i wykonany przez uczniów THM
SYSTEM CHŁODZENIA MIKROPROCESORÓW

To nie koniec sukcesów szkoły w tegorocznym TMMT. Trzecie miejsca w turnieju na szczeblu wojewódzkim uzyskały prace: w kategorii Użyteczna praca dyplomowa "Model chłodzenia wodnego mikroprocesorów" Bartosza Krawętkowskiego i Karola Kościołka pod kierunkiem mgr inż. Dariusza Granata, a w kategorii - pomoc dydaktyczna, praca pt. "Zestaw prezentacji multimedialnych na temat budowy komputera i urządzeń peryferyjnych" Michała Kałuży i Piotra Machuli, której promotorem był mgr inż. Zbigniew Kaleta, a także w kategorii - pomysł techniczny pt. "Praktyczne wykorzystanie sterownika VERSAMAX NANO" Tomasza Barszcza, Mariusza Masa i Dawida Śledzia - promotor mgr inż. Radosław Moskal.

Model programowalnego robota samodzielnie wykonany i zaprogramowany przez uczniów ZS Nr 3
MODEL PROGRAMOWALNEGO ROBOTA

Należy nadmienić, że w innym konkursie pod nazwą TECHNIK 2005 znalazła się praca pt. "Model robota" uczniów Piotra Nowickiego, Przemysława Słomki, Adama Nowakowskiego i Marcina Tomczyka, (promotor mgr inż. Dariusz Granat), która to zajęła l miejsce w województwie i skierowana do prezentacji ogólnopolskich.