Dzisiaj jest .
 
» Szkoła życia


 

I Zjazd Absolwentów THM-u
23 -24 września 2000r.


W dniach 23 - 24 września, w murach Technikum Hutniczo- Mechanicznego, odbył się I Zjazd Absolwentów tej szkoły, połączony z obchodami 50-lecia jej istnienia.

Logo Pierwszego Zjazdu Absolwentów THM
LOGO I ZJAZDU ABSOLWENTÓW

Podczas uroczystości w której udział wzięło ponad 400 osób, odsłonięta została tablica upamiętniająca jednego z dyrektorów szkoły zmarłego 20 lat temu, Leona Chrzanowskiego. Na uroczystość przybyli m.in. wicewojewoda świętokrzyski Marian Dojka, prezydent Ostrowca Św. Jan Szostak, przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Połoński, starosta ostrowiecki Maciej Giermasiński, przewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Szostak, prezes Huty Ostrowiec Zygmunt Żywczyk oraz absolwenci szkoły, m.in. poseł Zdzisław Kałamaga, Andrzej Nowak, dyrektor II LO im. J. Chreptowicza i Marek Karabin radny sejmiku wojewódzkiego. Nie zabrakło także utytułowanych absolwentów spoza Ostrowca Św. Obecni byli m.in. gen. Brygady Andrzej Pietrzyk - zastępca szefa Sztabu Generalnego ds. Planowania Strategicznego, doc. dr Mirosław Karbowniczek - wykładowca na Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie.

Nauczycielka przedmiotów ekonomicznych A.Żuchowska z maturzystami przed tablicą upamiętniającą wieloletniego dyrektora szkoły Leona Chrzanowskiego
PRZED TABLICĄ KU CZCI L.CHRZANOWSKIEGO

Wszyscy uczestnicy otrzymali plakietki z imieniem i nazwiskiem oraz upominki m.in. monografię szkoły, autorstwa absolwenta THM Waldemara Broćka, ufundowane przez Komitet Organizacyjny zjazdu.

Kronika szkoły autorstwa W. Broćka - absolwenta THM
KRONIKA THM

Pierwsi goście, którzy wcześniej odwiedzili groby swoich nauczycieli w Ostrowcu Św., Kunowie i Szewnie pojawili się na długo przed rozpoczęciem uroczystości. Tuż po godzinie 11.00 przewodniczący komitetu płk Stefan Suska, nakazał wprowadzenie sztandaru szkoły, odegrano hymn państwowy i nastąpiło oficjalne otwarcie zjazdu.

- Okres nauki w szkole średniej zapamiętuje się do końca życia- powiedział Stefan Suska.- Jest to czas zawierania przyjaźni i miłości. Taka też była nasza szkoła- szkoła życia. Wszyscy z dumą nosiliśmy czapkę i tarczę THM-u, z dumą mówiliśmy, że jesteśmy jego uczniami, a później absolwentami. Ten czas bezpowrotnie przeminął, ale pamięć o nim powinna pozostać na zawsze. Dziś, w tych murach zebrali się absolwenci z lat 1949- 1996 oraz ich nauczyciele i wychowawcy. Mam nadzieję, że pobyt w naszej szkole i mieście, przypomni wam przeżyte w niej chwile i przywoła wspomnienia.

Stefan Suska przypominał, że przez pięćdziesiąt lat istnienia szkoły, uczyło w niej ponad 500 nauczycieli, a wykształciło około 8 tysięcy absolwentów. Wielu z nich już zmarło, dlatego uczestnicy I Zjazdu Absolwentów, uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Jedną z najwybitniejszych osobistości w historii tej szkoły był nieżyjący już, wieloletni dyrektor Leon Chrzanowski. Jego pamięci właśnie poświęcona została tablica pamiątkowa, ufundowana przez uczestników zjazdu. Uroczystego odsłonięcia dokonali córka i syn dyrektora, Zofia i Andrzej Chrzanowscy. Kwiaty pod tablicą złożyli późniejsi dyrektorzy szkoły, przedstawiciele absolwentów i obecnych uczniów szkoły.

dyr. Leon Chrzanowski
L. CHRZANOWSKI

Kolejnym przemawiającym był ówczesny dyrektor technikum, Roman Kita.

dyr. Roman Kita
R. KITA

-Wasza obecność na tym zjeździe potwierdza, że szkoła ma wielu przyjaciół- stwierdził.- Jesteście dziś najmilszymi dla nas gośćmi. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim tym, którzy pomogli, zupełnie bezinteresownie w organizacji tej uroczystości, co potwierdziło, że technikum może szukać pomocy u każdego swojego absolwenta.

Dyrektor zauważył, że THM zawsze stał na wysokim poziomie, stawiając sobie dwa najważniejsze cele: dobre przygotowanie absolwentów do pracy zawodowej i dbanie o ich szczególne wykształcenie. Stwierdził, że szkoła może z powodzeniem konkurować z renomowanymi liceami, gdyż ponad 80% jej absolwentów dostaje się zawsze na wyższe uczelnie, nie tylko techniczne, ale także medyczne, ekonomiczne, wojskowe, pedagogiczne i humanistyczne. 150 jej uczniów było finalistami olimpiad przedmiotowych.

- To nie dyrektor jest twórcą dobrej opinii o szkole- powiedział Roman Kita.- Jej osiągnięcia są wynikiem profesjonalizmu kadry nauczycielskiej, która z powodzeniem przekazuje swoją wiedzę kolejnym pokoleniom.

Obecnie w Zespole Szkół Hutniczych funkcjonuje pięć oddziałów, w których kształci się ponad 1000 uczniów. Mają oni do wyboru pięcioletnie technikum na bazie szkoły podstawowej, trzyletnie po szkole zawodowej, czteroletnie liceum techniczne oraz ogólnokształcące, a także trzyletnią szkołę zawodową.

Roman Kita podziękował zebranym za uczczenie pamięci zmarłych nauczycieli. Powitał także najstarszego gościa, profesora Edmunda Zalewskiego, któremu uczniowie wręczyli kwiaty, a cała sala odśpiewała "Sto lat". Te szczere życzenia, wywołały łzy wzruszenia u ponad 90-letniego pedagoga.

Edmund Zalewski - lata pracy 1949-1988
E. ZALEWSKI

Podziękowania skierowano także do władz miejskich i powiatowych, bez których pomocy zjazd nie odbyłby się.

Kolejnym przemawiającym był przedstawiciel uczniów Robert Spadło.

- Stoimy dzisiaj przed państwem i widzimy naszych ojców, stryjów i braci- powiedział.- Ta szkoła wykształciła przecież wiele pokoleń niejednej ostrowieckiej rodziny. Tak rodzi się tradycja, jedna z największych wartości w życiu człowieka. Jesteśmy dumni z tego, że posiadamy tak świetnych poprzedników, że poszliśmy w wasze ślady i dostaliśmy się do tej ,,kuźni talentów''. Państwa trud jest dla nas przykładem . Prosimy więc, nie zapomnijcie o THM-ie.

Wszyscy uczestnicy I Zjazdu otrzymali pamiątkowe ryciny z widokiem budynku szkoły
PAMIĄTKOWA RYCINA Z WIDOKIEM SZKOŁY

Z okazji 50-lecia istnienia, szkoły najbardziej zasłużonym, Prezydent RP przyznał medale i odznaczenia. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej i zasługi w działalności publicznej społecznej, został odznaczony były dyrektor placówki, Sławomir Kopański.

- Ta niepowtarzalna uroczystość niesie ze sobą wiele wspomnień i wiele wzruszeń- powiedział. - Jestem dumny z tego odznaczenia i z tego, że mogłem kierować placówką o tak wielkim autorytecie..

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaczeni zostali Józefa Balcerowska, Zygmunt Delegiewicz i Roman Kita.

mgr Józefa Balcerowska - nauczyciel matematyki, lata pracy 1963-1995 mgr Zygmunt Delegiewicz - nauczyciel chemii, lata pracy 1958-1988 mgr inż. Roman Kita - dyrektor szkoły, przedmioty zawodowe mechaniczne, lata pracy 1970-2003
JÓZEFA
BALCEROWSKA
ZYGMUNT
DELEGIEWICZ
ROMAN
KITA

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Ewa Foryś i Wacław Kołodziejczak, natomiast brązowy Michał Gajewski, Radosław Moskal i Krystyna Walczyk.

mgr Ewa Foryś - nauczyciel historii, początek pracy w ZSH - 1973r. mgr inż. Wacław Kołodziejczak - wicedyrektor, przedmioty zawodowe mechaniczne mgr inż Radosław Moskal - przedmioty zawodowe elektroniczne, lata pracy 1990-nadal mgr Krystyna Walczyk - nauczyciel fizyki, lata pracy 1971-nadal
EWA
FORYŚ
WACŁAW
KOŁODZIEJCZAK
RADOSŁAW
MOSKAL
KRYSTYNA
WALCZYK

Po nadaniu odznaczeń przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwszy mówił wice-wojewoda świętokrzyski Marian Dojka, a zaraz po nim przewodniczący Rady Powiatu Zdzisław Szostak.

- W imieniu rady Powiatu chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania dla wszystkich absolwentów, nauczycieli i wychowawców technikum- powiedział

Starosta Maciej Giermasiński obiecał, że powiat dołoży wszelkich starań, aby szkoła mogła trwać w obecnej formie. Kolejny przemawiający, przewodniczący rady miejskiej Henryk Połoński także złożył życzenia w imieniu rady. Zygmunt Żywczyk, prezes Huty Ostrowiec przekazał szkole komputer wraz z oprogramowaniem.

- Technikum Hutniczo- Mechaniczne było zawsze największym zapleczem kadrowym dla naszego zakładu- stwierdził.- Dostarczało nam wysoko wykwalifikowanych pracowników. Absolwenci tej szkoły to obecnie 30% pracowników huty.

Oficjalną część uroczystości zakończono wyprowadzeniem sztandaru szkoły. Rozpoczął się występ uczniów technikum, którzy przygotowali specjalnie na tę okazję montaż słowno-muzyczny. Następnie wystąpiła orkiestra wojskowa Korpusu Powietrzno- Zmechanizowanego z Krakowa. Jednocześnie uczestnicy zjazdu mogli zapisywać się na wycieczki zaplanowane na sobotnie popołudnie. Zorganizowano je głównie z myślą o przyjezdnych, którzy mieli okazję jeszcze raz zobaczyć Ostrowiec Św. i jego okolice, a także zwiedzić Hutę Ostrowiec. Przez cały dzień, wszystkie klaso pracownie w szkole były otwarte dla zwiedzających. Punktualnie o godzinie 20.00 w Hotelu Gromada rozpoczął się bal, na którym absolwenci bawili się do białego rana.

Na niedzielne przedpołudnie zaplanowano wspólny piknik w Rezerwacje Historyczno-Archeologicznym w Krzemionkach. O 10.30 rozpoczęło się zwiedzanie rezerwatu, w piętnastoosobowych grupach. Reszta gości mogła w spokoju, przy dobrej muzyce i kuflu piwa, wspominać lata szkolne z dawno nie widzianymi kolegami. Specjalnie dla nich , na dworze ustawiono ogródki gastronomiczne, zaopatrzone w kiełbaski, szaszłyki i faworyzowaną przez wszystkich kaszankę.

Zjazd zakończył się tuż po godzinie 13.30. Gości pożegnał gospodarz, płk Stefan Suska, na którego ręce złożono podziękowania za wspaniałe przygotowania uroczystości.

-To było ogromne przeżycie, spotkać kolegów po tylu latach-twierdzili absolwenci.-Zjazd został naprawdę doskonale przygotowany, nie brakowało nam niczego. Jesteśmy za to wdzięczni organizatorom.



 
^ Do góry ^