» Archiwum 2006

Praktyki zawodowe w "CELSA" Ostrowiec
ZS3 podpisał umowę z hiszpańską firmą "CELSA" - VI.2006

W czerwcu 2006r. nasza szkoła podpisała umowę z hiszpańską firmą "CELSA" Huta Ostrowiec, na mocy której uczniowie będą odbywać praktyki zawodowe w tej firmie. Celsa pokryje koszty szkolenia uczniów, instruktorów, a najlepsi otrzymają szansę zatrudnienia w firmie. Podobną umowę szkoła podpisała z firmą AGA-Light.

Pracownia metrologii warsztatowej
PRACOWNIA METROLOGII WARSZTATOWEJ ZS3

Nasza szkoła, jako jedyna w regionie, posiada bogate i nowoczesne wyposażenie technodydaktyczne, które z powodzeniem może być wykorzystane do kształcenia specjalistów - przyszłych pracowników "CELSY". Należy tu wymienić: pracownię metrologii warsztatowej, pracownię programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC (wraz z obrabiarką o wartości 78 tys. zł pozyskaną z unijnego programu Phare 2001), pracownię automatyki i robotyki, pracownię elektroniki analogowej i cyfrowej, pracownię urządzeń elektronicznych, pracownię energoelektroniki oraz warsztat elektryczno-elektroniczny.

Pracownia energoelektroniki
PRACOWNIA ENERGOELEKTRONIKI

Dzięki umowie z "CELSĄ" młodzież ZS3 ucząca się przedmiotów zawodowych będzie miała możliwość odbywania praktyk zawodowych na terenie jednej z większych firm województwa świętokrzyskiego.
- Huta gwarantuje przyjęcie każdej liczby uczniów, oferując przy tym bardzo atrakcyjne warunki - mówi Maciej Kuszewski, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego. - Uważam to za przełom w nauce zawodu na terenie powiatu Ostrowieckiego.

Sterowana numerycznie obrabiarka CNC
STEROWANA NUMERYCZNIE OBRABIARKA CNC

Nasze Technikum Hutniczo-Mechaniczne od początku istnienia współpracowało z ostrowiecką hutą, ale w latach 90-tych zakład praktycznie tylko zwalniał pracowników, więc kształcenie kadr w zawodach hutniczych nie miało sensu i z czasem praktycznie zanikło. Od kilku jednak lat pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistów tej branży. Obecnie, dzięki staraniom ostrowieckiego starosty Waldemara Marka Palucha, który prowadził z zarządem "CELSY" długie rozmowy, huta sięga również po młodzież.

Pracownia elektroniki analogowej i cyfrowej - sala 123
PRAC. ELEKTRONIKI ANALOGOWEJ I CYFROWEJ

- "CELSA" gwarantuje pokrycie kosztów szkolenia uczniów, czyli instruktorów, ubrań ochronnych, noclegów w bursie szkolnej, a także perspektywę ewentualnego zatrudnienia na stałe - zaznacza Maciej Kuszewski i wylicza zawody, którymi hiszpański właściciel huty jest zainteresowany: elektryk, elektromechanik, operator obrabiarek skrawających, mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator maszyn i urządzeń metalurgicznych, operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej. Najważniejsze, że w Zespole Szkół Nr 3 są zarówno warunki, jak i kadra do kształcenia uczniów w tych zawodach - dodaje Maciej Kuszewski i podkreśla, że największa z dotychczasowych bolączek ostrowieckich szkół, czyli nauka praktyczna zostaje rozwiązana. - Dla uczniów jest to o tyle ważne, że widzą sens nauki i swojego wysiłku oraz perspektywę zatrudnienia i dalszego rozwoju zawodowego.

Pracownia automatyki i robotyki
PRACOWNIA AUTOMATYKI I ROBOTYKI

Fakt, ze "CELSA" otwiera swe bramy przed uczniami dawnego Zespołu Szkół Hutniczych świadczy dobitnie o tym, że Hiszpanie chcą odhbudować kadry techniczne swojej firmy oraz podtrzymać chlubne tradycje kształcenia przyszłych pracowników huty w naszej szkole.

Warsztat elektryczno-elektroniczny ZS3
WARSZTAT ELEKTRYCZNO-ELEKTRONICZNY ZS3