» Pracownie elektroniczne

Pracownie elektroniczne ZS3

Zespół Szkół Nr 3 posiada 4 bogato wyposażone pracownie elektroniczne: pracownia elektroniki analogowej i cyfrowej, pracownia automatyki i robotyki, pracownia urządzeń elektronicznych i pracownia energoelektroniki. Wszystkie pracownie elektroniczne szkoły posiadają dostęp do internetu (łącze stałe neostrada).

Pracownia elektroniki analogowej i cyfrowej - opiekun mgr inż. Michał Gajewski

Pracownia elektroniki analogowej i cyfrowej - sala 123
PRAC. ELEKTRONIKI ANALOGOWEJ I CYFROWEJ

Na pracowni odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne z przedmiotów: pracownia elektroniczna, elektrotechnika, elektronika i automatyka. Pracownia jest bogato wyposażona w elektroniczne sprzęt pomiarowy (oscyloskopy, generatory, multimetry cyfrowe, zasilacze, zestawy pomiarowe do badania elementów i układów elektronicznych, zestaw komputerowy, programy do symulacji działania układów elektronicznych itp.). W ramach prowadzonych na pracowni zajęć można poznać zasadę działania elementów i układów elektronicznych, badać elementy i układy elektroniczne, zdobyć umiejętności obsługi przyrządów pomiarowych, symulować pracę układów elektronicznych z wykorzystaniem komputera.

Pracownia automatyki i robotyki - opiekun mgr inż. Radosław Moskal.

Pracownia automatyki i robotyki
PRACOWNIA AUTOMATYKI I ROBOTYKI

Na pracowni odbywają zajęcia klasy o profilu mechanika precyzyjna z automatyką oraz systemy komputerowe. Na wyposażeniu pracowni automatyki i robotyki znajduje się wiele ciekawych zestawów i modeli dydaktycznych np. sterowniki programowalne firm AEG Schneider (Modicon), Siemens (LOGO), FESTO (101), funkcjonalne modele robotów przemysłowych, niekonwencjonalne źródła energii (np. panel słoneczny), falowniki i prostowniki sterowane oraz zestaw dydaktyczny firmy FESTO (do badania technik regulacji /BP-40/ i do ćwiczeń z pneumatyki, elektropneumatyki oraz robotyki). Ponadto na wyposażeniu pracowni znajdują się standardowe przyrządy pomiarowe analogowe i cyfrowe, oscyloskopy i generatory przebiegów, komputer klasy IBM z drukarką i skanerem oraz zestawem dodatkowych kart pomiarowych, silniki prądu stałego i przemiennego oraz krokowe, kamery video firmy PANASONIC (cyfrowa i CCD).
W ramach zajęć przeprowadzanych na pracowni automatyki i robotyki można zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu:

• wykonywania podstawowych pomiarów z zakresu elektrotechniki i miernictwa elektryczno - elektronicznego,
  • metod i sposobów testowania układów elektrycznych, elektronicznych (cyfrowych) oraz układów kombinacyjnych i sekwencyjnych (układy cyfrowe, układy pneumatyczne),
  • projektowania układów kombinacyjnych i sekwencyjnych (układy cyfrowe i układy pneumatyczne),
  • programowania sterowników PLC oraz modeli robotów przemysłowych,
  • modelowania procesów produkcji przemysłowej i sterowania nimi,
  • projektowania i symulacji układów cyfrowych oraz sterowników programowalnych PLC na bazie komputera (Workbench, OrCAD, LOGO-Soft itp.),
  • projektowania systemów oświetlenia na bazie programu "Calculux" firmy PHILIPS oraz układów kompensacji mocy biernej na bazie programu firmy Twelve.

Pracownia urządzeń elektronicznych - opiekun mgr inż. Robert Krawczyk

Pracownia urządzeń elektronicznych jest bogato wyposażona w specjalistyczny sprzęt pomiarowy (multimetry, oscyloskopy, generatory uniwersalne, itp.). Wiele przyrządów pomiarowych oraz modeli dydaktycznych zostało wykonanych przez uczniów. Są to między innymi:

• stanowisko do badania telewizorów kolorowych,
  • stanowisko analizatora widma sygnału akustycznego zrealizowane na komputerze PC,
  • stanowisko do badania anten satelitarnych, zrealizowane na zestawie firmy PHILIPS.

Zajęcia na pracowni odbywają się systemem laboratoryjnym - uczniowie wykonują projekt urządzenia, dokonują jego montażu i uruchomienia oraz dokonują pomiarów parametrów urządzenia.

Pracownia urządzeń elektronicznych s.407
PRACOWNIA URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH S.407

W ramach zajęć na pracowni urządzeń elektronicznych można zdobyć wiedzy z zakresu:

• zasady działania odbiorników radiowych i telewizyjnych,
  • podstawowych zasad przesyłania sygnałów radiowych i telewizyjnych,
  • projektowania i testowania układów cyfrowych,
  • serwisu i diagnostyki urządzeń elektronicznych,
  • technik wytwarzania obwodów drukowanych.

Pracownia energoelektroniki - opiekun mgr inż. Robert Warda

W pracowni odbywają się zajęcia z podstaw elektrotechniki i elektroniki, układów analogowych, energoelektroniki i elektroenergetyki. Pracownia jest bogato wyposażona w sprzęt pomiarowy i technodydaktyczny, wykonany często w formie prac dyplomowych i projektów uczniów (pod kierunkiem opiekuna pracowni) np. model SPZ (samoczynne ponowne załączenie) czy SZR (samoczynne załączenie rezerwy) i wiele innych.

Pracownia energoelektroniki
PRACOWNIA ENERGOELEKTRONIKI

Warsztat elektryczno-elektroniczny - opiekun p. Andrzej Ciostek / p. Marek Kwiatkowski

Warsztat elektryczno-elektroniczny ZS3